Určit, který pták je nejchytřejší, není vůbec jednoduché – každý druh má totiž svůj vlastní způsob, jakým svou inteligenci projevuje. Někteří dokáží řešit složité hlavolamy, jiní dokáží imitovat lidský hlas nebo se dokonce dokážou naučit základy počítání. V dnešním článku si představíme několik nejinteligentnějších druhů ptáků, od všestranně schopných krkavcovitých přes hravé papoušky až po překvapivě bystré holuby.
Přestože mají ptáci obecně menší mozky než třeba savci, jejich inteligence je překvapivě vysoká. Výzkumy ukázaly, že některé druhy, jako jsou například krkavcovití a papoušci, mají ve svých mozcích mimořádně vysokou hustotu neuronů. To znamená, že i přes malou velikost mozku mají tyto druhy stejně nebo dokonce více neuronů než někteří savci, jejichž mozek je několikanásobně větší. A právě díky tomu jsou schopni rychle a efektivně zpracovávat informace a zvládají i takové úkoly, které by od nich málokdo čekal. Umí používat nástroje, řešit složité problémy, plánovat dopředu nebo dokonce odhadovat záměry ostatních.
Úžasné také je to, že tito ptáci dokážou svou inteligenci efektivně využít i ve svém přirozeném prostředí. Krkavcovití si například umí vytvořit nástroje z větviček nebo listů, aby získali potravu, zatímco papoušci jsou známí svou schopností naučit se složité úkoly a triky. Tak se na ně pojďme podívat hezky zblízka!
Krkavcovití
Krkavcovití ptáci, mezi které patří vrány, havrani, straky, sojky a další příbuzné druhy, jsou právem považováni za jedny z nejchytřejších zástupců ptačí říše. Tito ptáci jsou známí nejen svou vynikající pamětí, ale i schopností řešit složité problémy a vyrovnat se s nástrahami. Mnozí z nich jsou schopni napodobovat různé zvuky, včetně lidské řeči, dokáží používat, ale dokonce i vyrábět nejrůznější nástroje.
V minulosti byli krkavcovití ptáci běžnými společníky lidí, přičemž jejich chov byl rozšířený v různých kulturách. Dnes, ačkoliv je jejich chov méně častý, nic nebrání tomu, abyste se do něj pustili i vy. Pokud vás fascinují tito úžasní a velmi chytří ptáci, na blogu najdete článek věnovaný chovu krkavcovitých, který obsahuje mnoho cenných informací. Zjistíte, jak o ně pečovat, co je potřeba k jejich chovu a jaký vliv mají na svého majitele.
Vrána novokaledonská
Ty nejchytřejší z nejchytřejších! Vrány, které žijí na ostrově Nová Kaledonie u Austrálie, se sice vzhledově od těch našich českých vran moc neliší, ale svou inteligencí trochu ano. Živí se larvami ze štěrbin stromů a aby se k nim dostaly, vynalezly k tomu komplikované nástroje. Přišly také na to, že se nemusí pracně snažit rozlousknout ořech, aby se dostaly k jeho jádru. Ořechy pokládají na silnici, čekají, až je přejede auto, a pak si jen zaletí vyzobnout odměnu.
Dále vědci přišli na to, že pokud zemře nějaký pták z hejna, sletí se k jeho mrtvému tělu a zkoumají, co se vlastně stalo. Následně se této nebezpečné situaci vyhýbají.
Papoušci
Papoušci jsou obecně známí svou schopností napodobovat lidskou řeč, ale jejich inteligence sahá mnohem dál. Rozumí základním pojmům, jako jsou například čísla a rozlišují barvy i tvary. Kromě toho si dokážou vytvářet hluboké emocionální vazby s lidmi, ostatními ptáky i dalšími zvířaty a mimo jiné i díky tomu jsou velmi oblíbenými domácími mazlíčky.
Zajímá vás, jaké netradiční druhy papoušků i dalších ptáků můžete chovat i ve své voliéře? Přečtěte si článek 10 neobvyklých ptačích miláčků, které můžete mít doma i vy, ve kterém zmiňujeme i ty nejchytřejší zástupce z řádu papoušků.
Kakaduovití
Tito papoušci pocházejí z Austrálie, Indonésie a okolních ostrovů a nejen, že vás ohromí svými krásnými chocholkami, ale i tím, že jsou neuvěřitelně chytří. Jsou schopni řešit problémy a skvěle manipulovat s nástroji. Jeden vědecký výzkum odhalil, že dokážou upravovat velikosti nástrojů podle toho, v jaké vzdálenosti je umístěná potrava, ke které se chtějí dostat. Dále se kakadu naučili zvedat víka popelnic, aby sehnali potravu a toto naučené chování si mezi sebou předávají. Neskutečné, že?
Nestor kea
Nestoři žijí na jižním ostrově Novém Zélandu, kde obývají horské a lesní oblasti a neustále nás překvapují svou vynalézavostí, schopností řešit složité problémy a skvěle spolupracovat. Vědci přišli na to, že nestoři dokážou čekat až 65 vteřin na parťáka, který jim pomůže vyřešit úkol – taková trpělivost dosud nebyla zaznamenána u žádného jiného tvora než člověka.
Kromě toho, že jsou velmi inteligentní, jsou také zvídaví a neskutečně hraví, dokonce se jim přezdívá horští klauni. Moc rádi zkoumají předměty patřící turistům, jako například lyžařské vybavení, batohy nebo části aut a často kradou těsnění a další gumové součástky. Jednomu turistovi nestoři ukradli cestovní pas a dalšího horolezce dokonce zamkli na záchodě.
Nestoři jsou mezi chovateli velkou raritou, kterou si kvůli jejich ochraně mohou dovolit jen ti nejodhodlanější a nejzkušenější. Cena za pár těchto úžasných ptáků se může vyšplhat až na tisíce eur. Pokud vás ohromili svou inteligencí a chcete se o nich dozvědět více, přečtěte si článek Nestor Kea: ohrožený a raritní pták, jehož pár stojí tisíce eur, kde se dozvíte nejen o jejich chovu, ale popsal jsem vám i to, z jakého důvodu jsou aktuálně ve volné přírodě velmi ohrožení.
Holubi
Ačkoli je většina lidí vnímá jako obyčejné ptáky z městských ulic, holubi jsou ve skutečnosti velmi inteligentní. Mají skvělé navigační schopnosti a prostorovou paměť. Podle vědců dokonce využívají k navigaci kombinaci magnetického pole Země, polohy Slunce a vizuálních orientačních bodů. Díky tomu se dokážou se vrátit do svých hnízd, která jsou i stovky kilometrů vzdálená. Navíc tomu není tak dávno, kdy fungovala holubí pošta.
Výjimečně se chovají i při rozmnožování, kdy ve svém voleti vytvoří takzvaný tvaroh, který má vysoký obsah bílkovin i tuků a touto výživnou hmotou krmí svá mláďata v jejich prvních dnech života.
O jakých dalších ptačích druzích si myslíte, že jsou nadprůměrně inteligentní? Co třeba sovy, když se říká, že je moudrý jako sova? V tomto případě vás musím zklamat. Několik výzkumů ukázalo, že jsou sovy inteligenčně průměrné, to ale neznamená, že jsou hloupé. Při svém lovu si dokážou najít efektivní úkryt a pomocí trusu lákají brouky, na kterých si následně smlsnou. Ale bohužel s inteligencí výše popsaných druhů se srovnávat nedají.
Chcete se dozvědět více i o dalších ptačích druzích? Přečtěte si článek o agapornis, o astrildovitých nebo o kanárcích. Spoustu užitečných informací najdete i v obecném článku o ptácích.
Mohlo by vás také zajímat: