Návod: Jak vyrobit ptákům strom a bidla na sezení?

Chcete svým ptačím parťákům nabídnout místo, kde si mohou posedět a hrát v době, kdy mohou volně létat u vás doma? K tomuto účelu slouží ptačí stromy, jejichž pořizovací cena se ale pohybuje v řádu tisíců korun. Jak ptákům dopřát ptačí strom za podstatně nižší cenu? Tím, že si ho vyrobíme sami. Připravil jsem si pro vás podrobný návod na to, jak vyrobit strom nebo bidýlko pro ptáky.

Jak jsou výhody ptačího stromu? 

Ptačí stromy z přírodních větví mají různé průměry, čímž procvičují mnoho svalů a podporují zdraví nohou vašich ptačích kamarádů. Přírodní větve jsou ostatně tím nejpřirozenějším, na čem se mohou ptáčci pohybovat. Kromě toho také pomáhají s přirozeným obrušováním drápků a zobáku. Na ptačí stromy je možné přidat nejrůznější hračky, a vytvořit tak pro ptáky zábavné „hřiště“, které je radost pozorovat. Nespornou výhodou po domácku vyrobených ptačích stromů je, že je můžete přizpůsobit prostorovým možnostem domu či bytu a také druhu ptáků, které chováte.

Výroba ptačího stromu

Jak vyrobit ptačí strom za zlomek ceny, kterou byste zaplatili, pokud byste ho koupili hotový? Připravil jsme si pro vás přehledný návod, díky nemuž snadno vytvoříte ptačí strom, který si ptáčci zamilují. 

Jaké dřevo použít na výrobu ptačího stromu a bidel?

Při výrobě stromu nebo bidýlka pro ptáky je zcela zásadní správný výběr dřeva, ne všechny dřeviny jsou totiž pro ptáky bezpečné. K dřevinám, které jsou pro ptáky velmi toxické, patří například cedr a borovice. Před tím, než se tedy pustíte do domácího projektu, vždy si předem zjistěte, jestli není dané dřevo pro ptáčky potenciálně nebezpečné. 100% bezpečné pro vaše ptačí kamarády je například jabloňové dřevo, javor nebo eukalyptus. V našich podmínkách se tak přímo nabízí zmíněné dřevo z jabloně, které má většina Čechů na zahradě. 

Výběr vhodných větví na výrobu stromu pro ptáky 

Větve, které použijete na výrobu ptačího stromu, by neměly být ošetřovány pesticidy a také by neměly být napadeny hmyzem. Zkontrolujte, jestli na větvích nejsou výkaly ptáků, které by mohly být pro vašeho ptačího společníka nebezpečné. Vybírejte větve, které jsou výše nad zemí. V případě větví u země hrozí vyšší riziko plísní. Větve by měly být co nejčistší.
Pro hlavní část stromu pro ptáky zvolte větev s dostatečným průměrem, aby byl strom stabilní. Průměr spodní části větve, kterou připevníte k základně, by se měl pohybovat okolo 7 cm. Průměr ostatních částí větví by měl být natolik velký, aby zvládl váhu ptáčků.

Jakmile budete mít větve nachystané, zbavte je pomocí nůžek na větve malých větviček, které nebudete potřebovat. 

Možnosti dezinfekce větví

Ptačí strom by měl být vždy vyrobený z čistých větví, které jsou maximálně bezpečné pro vaše ptačí parťáky. Možností, jak větve očistit, je více. Pojďme si je ve zkratce představit: 

Odstranění kůry a broušení větví

Hladkého povrchu větví bez případných třísek dosáhnete tím, že odstraníte kůru z větví, ideálně ručně za pomocí nožíku nebo pořízku. Následně větve jemně zbrousíte ručním brusným blokem. Nakonec byste měli všechny větve ošetřit octem, který má dezinfekční účinky. 

Použití bělidla

Větve důkladně vydrhněte a vydezinfikujte roztokem, který vyrobíte smícháním zhruba 4 litrů vody s 1 šálkem bělidla. Tímto roztokem větve důkladně opláchněte, a poté je nechte vysušit na slunném místě po dobu nejméně 24 hodin, abyste měli jistotu, že se výpary bělidla odpařily. 

TIP chovatelů: Místo bělidla, které může vydávat zápach, můžete použít extrakt z grapefruitových semínek. Tento extrakt, který je netoxický, slouží jako přírodní dezinfekční a čisticí prostředek šetrný k životnímu prostředí.

Tlakové mytí

Části kůry z větví a špíny se můžete zbavit i tím, že větve důkladně umyjete vysokotlakým čističem, který k čištění využívá silný proud vody. Po tlakovém mytí nechejte větve sušit na slunci 24 hodin. 

Vytvoření základny pro ptačí strom

Základnu můžete vyrobit například z březové překližky, kterou koupíte v takřka každém hobbymarketu. Bříza je dalším ze stromů, který je pro ptáky bezpečný. Velikost základny by se měla odvíjet od toho, jak velké větve jste si na výrobu ptačího stromu připravili. Základna může mít čtvercový i obdélníkový tvar. Na řezání překližky můžete použít okružní pilu neboli mafl nebo přímočarou pilu. Pokud nemáte s řezáním překližky zkušenosti, svěřte tuto část někomu, kdo to s danými přístroji umí. Okraje základny jemně zbruste ručním brusným blokem, abyste odstranili všechny třísky. 

TIP: V některých supermarketech nabízejí přířez dřeva, překližku tak nařežou podle vámi zadaných rozměrů. 

Do základny vyvrtejte vrtákem díru. Díru můžete na základě tvaru základní větve vyvrtat do středu překližky nebo na kraj. 

Spojení základny s hlavní větví 

Hlavní větev uřízněte tak, aby byla rovná a dokonale přiléhala k základně. Do středu hlavní větve vyvrtejte vrtákem díru. Větev pomocí dostatečně silného nerezového šroubu přišroubujte k základně. Při výběru šroubů a podložek se zaměřte na to, aby byly z nerezu, některé jiné materiály totiž mohou být pro vaše ptačí společníky nebezpečné. K hlavní větvi nebo k základně podobným postupem přišroubujte i další větve podle toho, jak chcete, aby strom ve výsledku vypadal. 

Jak vyrobit bidýlko pro ptáky krok za krokem 

Pokud si ještě netroufáte na větší projekt v podobě stromu pro ptáky, můžete zkusit vyrobit ptačí bidýlko. Bidýlka vyrobená z větví, podobně jako ptačí stromy, podporují pohodu vašich opeřenců a také cvičení a zdraví jejich nohou. Na výrobu bidýlka můžete opět použít větev z jabloně. Co dalšího budete potřebovat?

  • Ruční nebo motorovou pilu k nařezání větve na požadovanou délku,
  • brusný papír nebo ruční brusný blok k vyhlazení drsných hran dřeva,
  • vrták na vytvoření děr pro bezpečné připevnění bidýlka,
  • šrouby z nerezové oceli k připevnění bidýlka.

Krok 1: Výběr vhodné větve

Při výběru větve je zásadní správná velikost. Průměr větve by měl být dostatečně velký na to, aby mohly prsty ptáků větev omotat zhruba ze dvou třetin. 

Krok 2: Desinfekce větve 

Větev jednoduše vydezinfikujete tím, že ji budete „péct“ v troubě po dobu jedné hodiny na 200 stupňů Celsia. Tímto způsobem dřevo zbavíte veškerých škůdců. 

Krok 3: Obroušení větve 

Všechny ostré hrany vyhlaďte brusným papírem nebo ručním brusným blokem, aby byla větev hladká. 

Krok 4: Připevnění bidla ke kleci 

Vyvrtejte do větve díru a následně ji připevněte ke kleci pomocí šroubů z nerezové oceli tak, aby bylo bidýlko stabilní. Bidýlko můžete také jednoduše upevnit pomocí kovových držáků na bidlo

Umístěné bidýlka do klece 

 

Bidýlka by v kleci měla být umístěna v různých výškách a pozicích, aby podporovala pohyb a průzkum teritoria. Nepřipevňujte je ale přímo nad misky s vodou nebo s krmením, aby nedošlo ke kontaminaci. Bidýlka můžete našroubovat i na vnější části klece. 

Věděli jste, že nevhodné bidlo může ptáčkům ublížit? V tomto článku se dozvíte více o tom, jaké předměty nepatří do ptačí klece. 

Věřím, že se vám výroba ptačího stromu nebo ptačího bidýlka podle uvedeného návodu skvěle vydaří. Budu moc rád, když se se mnou o své skvělé výtvory podělíte. 

 

Mohli by vás zajímat také další DIY projekty:

Jak na netradiční krmítka pro ptáčky aneb udělej si sám a líp

Nanuk pro papouška nebo chutné kuličky? Vyrobte si doma zdravé ptačí mlsání!

Dva návody na výrobu bezpečné a zábavné hračky pro papouška