Krmíte své ptáky prosem? Měli byste, je to totiž nepostradatelná součást potravy pro drobné exoty, velké papoušky a mimo jiné i pro hlodavce. Čím je proso tak jedinečné a proč by nemělo chybět ve stravě vašeho opeřence? To se dozvíte v dnešním článku. Tak čtěte!
Co je vlastně proso?
Proso je rostlina plná minerálních látek a vitamínů. Jakých? Doufám, že sedíte, bude to totiž jízda!
Vitamíny:
- B1,
- B2,
- B3,
- B6,
- vitamin A,
- vitamin E,
- vitamin K,
- vitamin C.
Minerální látky:
- Měď,
- sodík,
- železo,
- fluor,
- mangan,
- hořčík,
- draslík,
- zinek,
- vápník,
- jód,
- fosfor,
- chrom,
- molybden.
To je, co? Doteď jste proso dávali ptáčkům jen v podobě krmných směsí a po tomhle začínáte uvažovat, že jím začnete krmit i samostatně? Skvělá volba, ale ještě toho spoustu nevíte.
Senegalské proso v klasu – potrava i hračka
Ve stravě opeřenců jde o přirozenou potravu, hlavně co se týče celých klasů, ke kterým se ptáci ve volné přírodě běžně dostanou.
Proso má hned několik druhů, mezi ptáky je však proso senegalské to nejoblíbenější. Je totiž drobnější a výborně stravitelné.
Chovatelé volí mezi prosem červeným nebo žlutým, a to buď jako semínka, nebo ve zmíněném klasu, což je zejména pro papoušky nejvhodnější forma. Proč?
Při zobání klasů se totiž opeřenci nejen nají, ale taky patřičně zabaví.
U papoušků jak malých, tak těch větších je důležité, aby se nenudili. V opačném případě to totiž vede k psychické frustraci a následnému škubání peří. Proso je tedy v každém případě nejen nenahraditelným prvkem ve stravě, ale i zábavnou hrou, která přispívá k psychickému zdraví papouška.
Červené versus žluté
Co se týče rozdílů mezi červeným a žlutým prosem, jsou, kromě barvy, opravdu zanedbatelné. Složení živin v obou z nich je hodně podobné, v čem se ale liší, je jejich oblíbenost.
Spousta majitelů by vložila ruku do ohně za to žluté, druzí zase tvrdí, že jedině za červené jim jejich papoušci uzobou ruce. Kde je pravda?
Rozhodně ve vašem ptačím jedinci. Ze začátku mu zkuste dát obojí a věřím, že on sám už se rozhodne, které z pros je pro něj chutnější a lepší.
Proso jako lék
Nejen jako krmivo pro papoušky, nutná zábava a prevence, jak udržet jejich psychické zdraví. Proso se totiž podává i ptákům, kteří potřebují dietnější stravu kvůli zdravotním problémům, jako je třeba přetučnění (charakteristické u amazoňanů a kakadu).
Vhodné je i pro krmení mláďat, u kterých díky klasům rozvíjíte přirozené schopnosti dostat se sami k potravě a naučit se loupat zrna.
Pěstování
Zajímá vás, jak vypěstovat senegalské proso? Docela jednoduše, proso je totiž nenáročná rostlina na pěstování. Stačí jí jen hezké místo na slunci, zalévání a dostatek trpělivosti.
Na jeho sklizeň si totiž musíte pár měsíců počkat, stejně jako je tomu u pšenice, ovsa a jiných obilovin. Mnohem jednodušší je tedy nečekat a rovnou si ho koupit. U nás je senegalské proso v klasech běžně k dostání, takže ho můžete objednávat dle libosti.
Chcete své ptáky krmit různorodě? Dopřejte jim i sušený hmyz, naklíčené zrní nebo je naučte jíst ovoce a zeleninu. Mezi klasičtější ptačí krmení pak patří zmiňované proso nebo třeba slunečnice. Velký pozor byste si měli dát na krmení andulek, které pro správné trávení vyžadují pestrou a rozmanitou stravu. No a pokud chcete v zimních měsících dokrmovat venkovní ptáky, přečtěte si článek o tom, jak jim dokrmováním neublížit nebo čím je dokrmovat a na co si dát pozor.
Mohlo by vás také zajímat:
- Dokrmování ptáků hmyzem je nutnost nebo rozmar?
- Vše o ptácích – od papoušků, přes holuby a sýkorky až po drůbež
Krmíte své ptačí parťáky senegalským prosem? A které je případně u vašeho opeřence oblíbenější – červené, nebo to žluté? Napište mi své zkušenosti do komentářů na Facebooku.
Zjistili jste díky článku něco nového? Budu rád, když ho budete sdílet a podělíte se o něj i s dalšími chovateli.